23 ROCZNICA MĘCZEŃSKIEJ ŚMIERCI KS. JANA CZUBY W KONGU BRAZZAVILLE

„Błagam Cię, Panie, za całą tę ziemię! Spójrz na nią ! Słuchaj jej ! Niech nie traci nadziei na Twoje słowo „.

Tymi słowami zakończyła się Eucharystia celebrowana w parafii pw. Pana Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia w Brazzaville, w Republice Konga, w środę 27 października 2021 roku, w 23. rocznicę śmierci ks. Jana Cuby, zamordowanego w Loulombo.

Co roku od dwudziestu trzech lat, w miesiącu poświęconym Maryi Pannie w Tajemnicach Różańca, ks. Bogdan Piotrowski zaprasza biskupów i księży, aby oddać hołd ich i naszemu bratu, ks. Janowi Czubie.

W czasie tej Eucharystii uczestnicy wspominali również  tych, którzy oddali życie za ten kraj, za Kościół w nim. Są to zwłaszcza kard. Emil Biayenda, ks. Jan Gut, ks. Michel, seminarzysta Nakavoua.

Ks. Bogdan napisał: „Modliliśmy się, aby Pan Jezus dał nam siłę, aby stanąć na wysokości zadania w obliczu dzisiejszej rzeczywistości i odpowiedzialności jutra. Aby obdarzał nas odwagą i mądrością, abyśmy kontynuowali tę drogę, którą ostatecznie doprowadzi nas do wieczności z Jego Ojcem i nauczy nas służyć Jego miłości i Jego pokojowi.

Tym razem mszy św. przewodniczył abp Anatole Milandou. Towarzyszyli mu : bp Louis Portella-Mbuyu, bp Yves-Marie Monot, bp Daniel Ndzika, bp Ildelvert Mouanga oraz 14 księży i trzech diakonów. Kazanie głosił wikariusz generalny diecezji Kinkala ks. Felix Mabundu, pochodzący z Missafou. Nie zabrakło też polskich sióstr oraz tych, z którymi ks. Jan pracował w Loulombo.  Msza św. zakończyła sie wspólnym spotkaniem w naszej sali im. św. Wincentego a Paulo.

Podczas Mszy św. zostały także przypomniane słowa ks. Czuby, że chciał zostać z ludźmi do końca.

Ks. Jan Czuba zginął 27 października 1998 roku.

Grupa rebeliancka, która wtedy wtargnęła na teren misji żądała od ks. Jana Czuby broni, ponieważ był on zaangażowany w proces rozbrojenia podczas rebelii. Kapłan powiedział, że jej nie ma. Wtedy jeden z napastników oddał dwa strzały w kierunku misjonarza.