MISJONARZE POLSCY W KAMERUNIE UCZCILI ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Po dwuletniej przerwie z powodu pandemii, misjonarze polscy w Kamerunie przybyli na spotkanie organizowane od lat z okazji rocznicy Święta Niepodległości Polski.

Tradycyjnie spotkali się w Sanktuarium Jezusa Miłosiernego w Atoku, gdzie posługują księża marianie. Tym razem było ich dużo mniej niż zawsze – 37 osób. Spotkania  trwa od 10 do 13 listopada. Zakończy je wspólna Eucharystia o godz. 12.-00.

Spotkania takie jak zawsze maja wymiar wspólnotowy, ewangelizacyjny i misyjny. „Tym razem pragniemy zwrócić większą uwagę na naszą pracę jako misjonarzy Polskich, podzielić się naszymi charyzmatami  i tym jak przekazujemy doświadczenie Kościoła w Polsce, w którym wzrastaliśmy” – mówi uczestniczka spotkania p. Ewa Gawin pracujące w Kamerunie od 32 lat. Uczestnicy usłyszeli relację z beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej od nowo przybyłego do Kamerunu misjonarza, ks. Marka Kapłona.

Stały uczestnik spotkania biskup diecezji Doumé-Abong’ Mbang Jan Ozga oraz ks. Eugeniusz Bednarek przypomnieli przybyłym historię pierwszych misjonarzy fideidonistów na kameruńskiej ziemi, (ponad 350, tych, którzy pracowali i pracują). Historię świeckich (30 osób – w tym kilkanaście z diecezji tarnowskiej, z których pierwszą była pielęgniarka p. Agata Piwowar pochodząca z Rytra) opowiedziała p. Ewa.

Każdego dnia, pod przewodnictwem biskupa Jana sprawujemy Eucharystię w nowo odnowionym sanktuarium (w czym diecezja tarnowska ma również swój udział) modląc się szczególnie za tych misjonarzy i misjonarki, którzy w tym roku obchodzili swoje jubileusze.

Wieczory gromadziły nas na wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych i nie tylko. Naszym gościem, jak zawsze, była pani Konsul Honorowa Miriam Etoga” – relacjonuje p. Ewa Gawin.

Z powodu niestabilnej sytuacji w rejonie anglojęzycznym na północy kraju, przybyło wyjątkowo mało misjonarzy, bo 37, z których większość stanowią siostry zakonne.

Warto wiedzieć, że obecnie w Kamerunie posługuje kilkanaście misjonarek i misjonarzy pochodzących z diecezji tarnowskiej. Są m.in. siostry pallotynki związane z diecezjami: Doumé-Abong’ Mbang, Jaunde, Bafoussam: s. Rafała Raś z Gumnisk k. Dębicy i s. Urszula Żarów ze Zgórska. Jest od 25. lat posługująca w Afryce s. Barbara Pustułka z Łukowicy (zgromadzenie sióstr od Aniołów), prowadząca przedszkole i szkołę w Essengu w diecezji Doumé-Abong’ Mbang. Są dominikanki: s. Michaela Madej, rodem z Tarnowa, dentystka, s. Piotra Padoł, pochodząca z Bruśnika i s. Alina Sędzimir z Nawojowej. Są też siostry józefitki: s. Patryka Wodzień ze Stasiówki i s. Leticja Niemczura pochodząca z Luszowic, która obecnie jest przełożoną regionalną w swoim zgromadzeniu.

Zakony męskie reprezentowane są przez paulina o. Franciszka Meusa pochodzącego ze Szczawy pracującego w archidiecezji Bertoua w Belabo, a wcześniej w i diecezji Mbalmaju w Ayos, i sercanina o. Zdzisława Pławeckiego, który pochodzi z Muchówki. Pracował w diecezji Bafoussam,  a obecnie w archidiecezji Jaunde.