NIEDZIELA PALMOWA U MISJONARZY TARNOWSKICH

REPUBLIKA KONGO – BRAZZAVILLE

A to Niedziela Palmowa w nowo powstającej parafii pw. św. Jana Pawła II w Republice Konga, w Brazzaville, w dzielnicy Diata. Proboszczem jest ks. Maciej Fleszar, a wikariuszem ks. Karol Kuźma. Dzielnica, w której powstała parafia liczy około 2,5 tys. mieszkańców, którzy wywodzą się w większości z plemion zamieszkujących południe kraju (lari, bembe, kamba, yombe, vili). Dominującym językiem dzielnicy jest język francuski i munukutuba. To właśnie oni, świeccy, wybrali wezwanie dla nowej parafii, nadając jej imię św. Jana Pawła II. W dniu 22 października 2018 r., dokładnie w rocznicę jej powstania, w miejscu, gdzie gromadzą się chrześcijanie, zostały zainstalowane relikwie św. patrona.

REPUBLIKA ŚRODKOWOAFRYKAŃSKA

W BABOUA

W parafii Baboua, leżącej 50 km od granicy z Kamerunem, a przynależnej do diecezji Bouar w Rep. Środkowoafrykańskiej, uformowała się długa procesja w Niedzielę Palmową. Do tej parafii nasi misjonarze przybyli niemal 25 lat temu. Pierwszym proboszczem był tutaj przez długie lata ks. Marek Mastalski. Obecnie jego kolejnym następcą jest ks. Bronisław Kowalik, a wikariuszem ks. Leszek Zieliński. To parafia, z której w dniu 13 października 2014 r. ks. Mateusz Dziedzic został uprowadzony przez rebeliantów. Dodajmy, że pasterzem Kościoła w Bouar jest nasz rodak – bp Mirosław Gucwa.

Poświęcenie palm odbyło się na drodze prowadzącej do parafii, po czym wszyscy udali się w procesji do kaplicy. Mszy świętej przewodniczył rektor kongijskiego seminarium duchownego. On też wygłosił słowo Boże, które wprowadziło w klimat Wielkiego Tygodnia.

Uroczyste i wielobarwne stroje parafian oraz gałązki palmowe świeżo zerwane z pobliskich palm, sprawiły, że dzień ten zapisał się wyjątkowo dla miejscowych parafian.  

KUBA

Księża tarnowscy są obecni na Kubie od listopada 2016 r. Pierwszym był ks. Witold Machalski, który w diecezji Ciego de Ávila ewangelizował dwa lata. Ks. Dariusz Pawłowski jest pierwszym księdzem z Polski i z tarnowskiej diecezji, który podjął pracę w archidiecezji Santiago de Cuba, a podjął ją w samej stolicy o tej samej nazwie. W sierpniu 2021 r. dołączył do niego ks. Grzegorz Kozioł. On właśnie pokazuje nam na zdjęciach przeżytą przez niego pierwszą Niedzielę Palmową w tym kraju.