XXI DIECEZJALNE SPOTKANIE MISYJNE RÓŻ ŻYWEGO RÓŻAŃCA W KOŚCIELE PW. BŁ. MARII TERESY W MUSZYNIE

W sobotę 22 października 2022 r. w kościele pw. Marii Teresy Ledóchowskiej w Muszynie miało miejsce XXI Diecezjalne Spotkanie Misyjne Róż Żywego Różańca. Przybyło na nie ponad 700 osób z 54 parafii diecezji tarnowskiej.

We wprowadzeniu przedstawione zostały dwie wyjątkowe kobiety, które w historii misyjnego Kościoła odznaczyły się wielkim duchem misyjnym, który przełożył się na wielkie dzieła w Kościele: bł. Paulina Jaricot i bł. Maria Teresa Ledóchowska.

Eucharystii koncelebrowanej przez 30 kapłanów przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. W kazaniu nawiązał głównie do postaci św. Jana Pawła II, jako papieża misjonarza, od którego winniśmy czerpać przykład naszego zapału misyjnego. Wyraził też jasną konstatację, że misyjne są już nie tylko kontynenty, do których udają się misjonarze, ale także kraje Europy, w tym Polska. Mimo to, biskup Andrzej nas zapewnił, jako diecezja nie możemy zamykać się na potrzeby misyjne innych wspólnot. Biskupi z krajów misyjnych ciągle proszą o księży. Nie możemy zatrzymywać młodych księży, którzy chcieliby oddać choć część swojego życia ludziom pragnącym poznać Jezusa – deklarował biskup tarnowski. 

Pasterz diecezji wyraził wdzięczność członkom róż żywego różańca, którzy codziennie modlą się za misje tą modlitwą maryjną. – Kilkaset tysięcy osób w naszej diecezji modli się codziennie na różańcu, który staje się dla nich misyjnym narzędziem głoszenia Ewangelii, skarbcem, z którego siłę czerpią do codziennej pracy nasi tarnowscy misjonarze. 

Specjalnym gościem spotkania był ks. Radosław Słowik, misjonarz z Boliwii. Podzielił się on z uczestnikami świadectwem o swym powołaniu i pracy misyjnej.

Oczyma wyobraźni uczestnicy przenieśli się do Republiki Konga, wspominając ks. Jana Czubę w kontekście 24-tej rocznicy jego męczeńskiej śmierci.  Mogli też zobaczyć film nakręcony podczas stażu misyjnego w Republice Środkowoafrykańskiej, odbytego w ubiegłym roku przez kleryków tarnowskiego seminarium. Spotkanie zakończyło się uroczystą modlitwą różańcową. Uczestnicy modlili się za misje i misjonarzy na poszczególnych kontynentach, za chrześcijan prześladowanych i o pokój w Ukrainie.