DIECEZJA TARNOWSKA WYBUDOWAŁA KOLEJNĄ SZKOŁĘ W REPUBLICE ŚRODKOWOAFRYKAŃSKIEJ

Z inicjatywy bp. Mirosława Gucwy w Baboua w Republice Środkowoafrykańskiej powstała nowa parafialna szkoła podstawowa. Troskę o jej wybudowanie podjął miejscowy proboszcz ks. Bronisław Kowalik, misjonarz tarnowski.  Są to dwa budynki o długości 28 i 32, a szerokości 8 m. W nich mieści się sześć klas, pokój nauczycielski i biuro dyrektora. W dniu 25 stycznia 2023 r., biskup Mirosław poświęcił ten obiekt.

Obecnie ze szkoły korzysta 235 dzieci, a nowe budynki dysponują 360 miejscami. Budowa kosztowała ok. 80 tys. euro. W tej sumie połowę udziału mają kolędnicy misyjni z tarnowskiej diecezji, a drugą czciciele św. Joanny Beretty Molla z Nowego Sącza. Z tego tytułu jeden budynek szkoły nosi imię tej świętej.

Ze szkoły mogą korzystać dzieci z wszystkich miejscowych rodzin. Stąd 50% uczniów to luteranie, 35 % pochodzi z rodzin katolickich, około 10% z innych Kościołów chrześcijańskich, ale jest też kilkoro dzieci muzułmańskich.

Podstawowa szkoła parafialna założona była już w 2015 r. Jednak warunki, w jakich uczyły się dzieci, nie były zadowalające, pomieszczenia były ciasne i ciemne.

Exif_JPEG_420
Exif_JPEG_420