UDANA MISJA LEKARZY WOLONTARIUSZY W BAGANDOU W REPUBLICE  ŚRODKOWOAFRYKAŃSKIEJ

W połowie maja, na ponad dwa tygodnie, do szpitala w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej udał się zespół medyczny wolontariuszy z Poznania składający się z dwóch ginekolożek – dr n. med. Anny Paczkowskiej i dr n. med. Martyny Siąkowskiej oraz specjalisty anestezjologii i intensywnej terapii – lek. med. Radosława Sońty.

Inicjatorem wyjazdu jest p. Izabela Cywa z Krynicy, była dyrektor tego szpitala, miejscu jej posługi w latach 2012-2017, oraz dr Anna Paczkowska, która już trzeci raz służy w Republice Środkowoafrykańskiej. Koordynatorką projektu jest wspomniana p. Izabela Cywa. Misji lekarzy ginekologów pobłogosławił Franciszek na audiencji w dniu 10 maja.

Projekt jest finansowany głównie przez diecezję tarnowską, a materialnie uczestniczy w nim fundacja „Redemptoris Missio” z Poznania, oraz pojedyncze osoby, które odpowiedziały nań przez „zbiórkę” ogłoszoną w sieci.

Wolontariusze wykonują operacje przy znieczuleniu podpajęczynówkowym. Są to niejednokrotnie zabiegi medyczne ratujące  życie dziecka i matki. Dziennie wykonują trzy operacje ginekologiczne. Leki oraz cały sprzęt niezbędny do operacji lekarze zabrali ze sobą z  Polski, otrzymując je głównie ze szpitala w Środzie Wielkopolskiej.

W całej Republice Środkowoafrykańskiej żyje około 3 miliony kobiet, a 99% z nich jest pozbawiona jakiejkolwiek opieki medycznej. Opieka ginekologiczno-położnicza w tym kraju nie istnieje. Kobiety często umierają przy porodach z powodu bardzo błahych schorzeń, z którymi  medycyna europejska radzi sobie od kilkudziesięciu lat. W całej Republice Środkowoafrykańskiej jest jedynie 16 ginekologów. Posłudze polskich lekarzy przypatruje się miejscowy lekarz, który nabywa doświadczenia w tym względzie, wykonując pod ich okiem interwencje chirurgiczne. Niezmiernie ważną posługą naszych lekarzy jest szkolenie miejscowego personelu medycznego. Republika Środkowoafrykańska jest jednym z najuboższych państw świata, a od kilku lat, m.in. diecezja Bouar, gdzie biskupem jest tarnowski ksiądz Mirosław Gucwa, kontrolowana jest przez rebeliantów

Do chwili obecnej diecezja tarnowska, dzięki kolędnikom misyjnym, na wybudowanie i prowadzenie szpitala w Bagandou przekazała 5 mln 350 tys. zł.