MAKULATURA NA MISJE – MOŻNA? – MOŻNA!

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich DT Oddział przy parafii św. Pawła Ap. w Bochni od 2014 r. podejmuje akcję „Makulatura na misję”. Akcję tę zainicjowało wcześniej Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy, bo jak mówił ks. Kazimierz Kurek (salezjanin): – „Relacje z Sudanu Południowego, gdzie mieszka wielu chrześcijan, okazały się wstrząsające. Brakuje tam nade wszystko wody, która – zdaniem misjonarzy – jest tam cenniejsza niż złoto.”

Permanentne potrzeby

Wybudowanie jednej studni w Sudanie kosztuje ponad 45 tys. zł. Zebranie takiej kwoty nie byłoby możliwe, gdyby do akcji nie zaczęły włączać się kolejne parafie, stowarzyszenia, mieszkańcy. Poruszające było również to, że w Sudanie po wodę chodzą także dzieci, przemierzają wiele kilometrów. Robią to kosztem nauki, bo bez szkoły można żyć, a bez wody nie.

Głównymi koordynatorami budowy studni w Sudanie Południowym byli księża salezjanie. Budowanym tam studniom nadawano patrona. Ta miała nosić imię Filipa Adwenta (*1955 – +2005), aby pielęgnować pamięć o nim i szerzyć ideę pomocy dla najsłabszych i najuboższych, których Filip Adwent był gorącym orędownikiem. Z postacią Filipa Adwenta można się zapoznać na stronie: http://yelita.bafs.pl/artykuly/art/adwent

W 2015 roku w Sudanie Południowym nasiliły się działania wojenne i nie było możliwości budowy studni na tym terenie. W tym czasie w Kamerunie Zgromadzenie Sióstr Męki Pana naszego Jezusa Chrystusa zwane Pasjonistkami, przystępowały do zakładania misji w stolicy Kamerunu Jaunde, w bardzo biednej dzielnicy Cariere. Pierwszy krok to wybudowanie studni, a następnie Centrum Dziecka, w którym znajdą się: żłobek, przedszkole, zespół szkół, przychodnia, szpital, kaplica i mieszkanie dla sióstr.

Zebrane przez 2 lata pieniądze zostały przekazane na konto głównej koordynatorki budowy Centrum siostry Kolbeny. W pierwszych dniach kwietnia 2017 roku otrzymaliśmy od S. Kolbeny radosnego e-maila: „Jest woda”. Studnia została wykopana, założona ręczna pompa i poświęcona (załączam zdjęcia).

W czasie budowy studni trwały prace przygotowawcze do budowy Centrum Dziecka. Na dzień dzisiejszy jest już wybudowany pierwszy 3-piętrowy budynek Centrum, który powoli w miarę posiadanych środków jest wykańczany i przekazywany do użytku. Na I piętrze znajduje się mieszkanie sióstr, kaplica (film video), a na parterze tymczasowo przedszkole, do którego na początku września zostało przyjętych 120 dzieci, choć chętnych jest dużo więcej.

Trwa budowa drugiego budynku przeznaczonego głównie na zespół szkól wszystkich stopni. W tym częściowo wybudowanym budynku na parterze, została otwarta szkoła, klasy 1 do 3. Na początku września zostało przyjętych 130 dzieci, ale potrzeby są dużo większe.

Skąd pieniądze?

Do powstania tych wszystkich dzieł przyczyniła się nasza akcja „Makulatura na misje”, która trwa już 8 lat, a przeprowadziliśmy 34 zbiórki zużytego papieru, tektury.

Zaczynaliśmy dość skromnie. W pierwszym roku w 6-ciu akcjach zebraliśmy 33 616 kg, a w tym roku w 4-ch zbiórkach ludzie dobrej woli i otwartym sercu złożyli 97 600 kg makulatury. Często na miejsce zbiórki przychodzą osoby, które składają ofiary pieniężne na ten cel. Systematyczny wzrost co roku zbieranej makulatury zawdzięczamy dobremu nagłośnieniu każdej akcji przez szereg instytucji, portali internetowych, gazet. Staramy się przekazać informację do wszystkich parafii dekanatów: Bochnia – Wschód i Bochnia – Zachód. Od początku akcji pomaga nam Radio RDN, Tarnowski Gość Niedzielny, wszystkie portale internetowe w Bochni, instytucje kulturalne i inne, których nie sposób tu wymienić, a które bardzo chętnie wieszają nasze plakaty zwiastujące kolejne zbiórki makulatury, za co im jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Nasza akcja uwrażliwia ludzi na pomoc ubogim. Pojawia się też aspekt ekologiczny i wychowawczy. Całe rodziny gromadzą makulaturę i przywożą w dniu zbiórki pod kościół. Niemal od początku w zbiórkę makulatury włączają się przedszkola, szkoły podstawowe, średnie najpierw z Bochni i okolic, a następnie z Brzeska i powiatu brzeskiego, ziemi sądeckiej, Wieliczki, Krakowa i Tarnowa, aby w ten sposób pomóc swoim rówieśnikom w Kamerunie. Również bardzo aktywnie uczestniczą w naszej akcji zakłady pracy i instytucje. Dużym ułatwieniem jest to, że jeśli ktoś posiada większą ilość makulatury, to przed terminem wyznaczonej zbiórki, może ją dostarczyć bezpośrednio do bazy Firmy Recyklingowej EKOM BUD w Bochni przy ulicy Krzyżanowickiej 68, za co też bardzo dziękujemy.

Prawie w każdej zbiórce uczestniczą parafie z diecezji tarnowskiej. Makulatura zbierana jest na różne sposoby. W parafii Kobyle po wcześniejszym ogłoszeniu przez ks. proboszcza, przedstawiciele Akcji Katolickiej objeżdżają w dniu zbiórki całą parafię samochodami i odbierają wystawioną przed posesje makulaturę i przywożą do Bochni. W parafii pw. Narodzenia NMP w Borzęcinie w tygodniu misyjnym kilka lat temu (2015) parafianie zorganizowali również zbiórkę makulatury na misje. Surowiec do bazy Firmy Recyklingowej osobiście przywiózł ówczesny ks. proboszcz Czesław Paszyński, za co jeszcze raz składamy podziękowania na Jego ręce.

W Bochni zbiórki makulatury przeprowadzamy przy kościołach św. Pawła Ap. i św. Jana Nepomucena. Przy sprawnym odbieraniu i składaniu makulatury w kontenerach pomagają nam parafianie z obydwóch parafii. Jest grupa ludzi, która do pomocy przy akcji włączyła się od samego początku i dalej trwa. Przychodzą z radością, gdyż poświęcając swój czas, mogą pomóc braciom w Kamerunie. Poświęcając 4 soboty w roku można tak wiele uczynić dobrego.

Zorganizowanie zbiórek makulatury naprawdę nie jest trudne. Najważniejsze, aby znaleźć firmę recyklingową, omówić organizację odbioru makulatury i na bieżąco negocjować cenę, która zależy w dużej mierze od fabryk skupujących makulaturę, a ta bardzo się zmienia.

W niedzielę 3 października br. w naszej parafii gościliśmy S. Kolbenę pasjonistkę, główną koordynatorkę budowy studni im. Filipa Adwenta i Centrum Dziecka.

Z chrześcijańskim pozdrowieniem

Maria Ślusarz

SRK DT o/ Bochnia