ZMARŁ KS. AUGUSTYN GURGUL – BYŁY MISJONARZ W REPUBLICE KONGA

Urodził się w Rzepienniku Marciszewskim 19 marca 1948 r. Tu uczęszczał do szkoły podstawowej, a wykształcenie średnie zdobył w Liceum Ogólnokształcącym w Tuchowie (1962-1966). Po odbyciu studiów teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Jerzego Ablewicza, w dniu 27 maja 1973 r. Następnie podjął zadania wikariusza w Mielcu-Rzochowie (1973-1975) i parafii katedralnej w Tarnowie (1975-1978).

Do pracy misyjnej przygotowywał się sześć miesięcy w Warszawie (X 1978-III 1979), ucząc się języka francuskiego w Pałacu Kultury i Nauki, a później we Francji, w szkole Alliance Française w Paryżu, które to przygotowanie zakończyło się kursem medycyny tropikalnej w Lille. Na początku października 1979 r. wylądował ze swymi kolegami misjonarzami (ks. Bronisławem Puchałą, ks. Józefem Smoleniem i ks. Ryszardem Wąsikiem) w kraju misyjnego przeznaczenia.

Jego działalność misyjna związana jest z dwoma misjami na południu Konga, w których pracował po pięć lat: Mindouli (X 1979-X 1984) i Loulombo (X 1984-V 1989). Wszystkich wspólnot, które czekały na wizyty misjonarza, było 40. Jako wikariusz podejmował różne zadania, poświęcając dużo czasu na posługę duszpasterską we wspomnianych wspólnotach wioskowych. Na placu niedaleko kościoła wybudował ołtarz polowy, który dzisiaj służy głównie za miejsce katechezy. Ks. Augustyn był również pierwszym tarnowskim proboszczem parafii Loulombo, która powstała w 1985 r. Później dołączył do niego ks. Andrzej Kurek. Zamieszkali w małej „klitce”, budując plebanię, salę spotkań oraz zaplecze na misji. Pracom przewodniczył ks. Augustyn.

Najwięcej czasu poświęcał katechizacji i odwiedzinom chrześcijan, którzy zamieszkiwali wioski dojazdowe. Kaplic w wioskach na terenie misji było 16, a wiosek jeszcze więcej. Mieszkało w nich około 10 tys. wiernych. W Kinkoumba ks. Augustyn rozbudował też  kaplicę. Po dziesięciu latach posługi, w październiku 1989 r. powrócił z Republiki Konga i podjął pracę we Francji w ramach Polskiej Misji Katolickiej. Tam też zmarł 11 września 2024 r.