XXII DIECEZJALNE SPOTKANIE MISYJNE RÓŻ ŻYWEGO RÓŻAŃCA W KOŚCIELE PW. BŁ. KAROLINY W TARNOWIE

W sobotę 28 października 2023 r. w kościele pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tarnowie miało miejsce XXII Diecezjalne Spotkanie Misyjne Róż Żywego Różańca. Przybyło na nie 1200 osób z 95 parafii diecezji tarnowskiej. Najwięcej, bo niemal sto osób przybyło z dekanatu krynickiego, a towarzyszyło im dwóch księży z księdzem dziekanem na czele. Spotkanie wpisało się w 50-lecia zaangażowania misyjnego diecezji tarnowskiej, jak i 25-lecie męczeńskiej śmierci ks. Jana Czuby.

Eucharystii koncelebrowanej przez 50 kapłanów przewodniczył biskup Artur Ważny. W homilii nawiązał do „domowników Boga”, o których mówi św. Paweł, uświadamiając wszystkim, że są takowymi domownikami, nie tylko Boga, ale i Kościoła. To nas ukierunkowuje na innych, by oni stali się mieszkańcami domu, którym jest Kościół. Kaznodzieja przypominał również, że misje to wyzwanie dla tych, którzy wierzą w Chrystusa, bo tylko wtedy będą mieć skarb, którym sie podzielą.

W imieniu Kościoła tarnowskiego główny celebrans i kaznodzieja podziękował wszystkim, którzy w duchu wspólnoty z misjonarzami, wspierają ich pracę.

Specjalnym gościem spotkania był ks. Bogdan Piotrowski, który specjalnie przyjechał z Republiki Konga. W spotkaniu wziął udział również ks. Łukasz Niemiec z Kazachstanu, składając przed zebranymi swoje misjonarskie świadectwo. Obecny był również dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, który zwrócił się do uczestników z podziękowaniem za stałą współpracę misyjną w ramach Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, u którego początku stoi Paulina Jaricot.

Oczyma wyobraźni uczestnicy przenieśli się do Republiki Konga, wspominając ks. Jana Czubę w kontekście 25-tej rocznicy jego męczeńskiej śmierci. We wprowadzeniu do tego historycznego spotkania padły słowa, że w kadrze historii wyznaczonej przez 50 lat ofiarnej posługi tarnowskich fideidonistów, postać ks. Jana Czuby jawi się jako ścięty kwiat, który jest wyzwaniem nie tylko dla Kościołów kongijskiego i tarnowskiego, ale i dla całej wspólnoty Kościołów lokalnych w Polsce. Zaprasza bowiem do złożenia daru wiary dla całego Kościoła powszechnego.

Uczestnicy mogli też zobaczyć film nakręcony przez księży salezjanów pt. „Tata z Małopolski” Spotkanie zakończyło się uroczystą modlitwą różańcową. Uczestnicy modlili się za misje i misjonarzy na poszczególnych kontynentach, za chrześcijan prześladowanych i o pokój, zwłaszcza w Ukrainie.