POŁOŻNA POTRZEBNA OD ZARAZ

W ostatnim czasie w szpitalu im. bł. Jana Beyzyma w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej, utrzymywanym przez kolędników misyjnych diecezji tarnowskiej zostało przeprowadzone szkolenie położnicze dla kobiet zwanych matronami, które odbierają porody zarówno w szpitalu, jak i w wioskach w obrębie misji.

Celem tego szkolenia było zwiększenie wiedzy akuszerek w zakresie przygotowania do porodu, niebezpiecznych symptomów w czasie ciąży, a także samego porodu, jego rodzajów, używania sprzętu położniczego oraz różnych metod zmniejszania bólu, a także higieny i opieki nad noworodkiem.

Szkolenie zostało zorganizowane przez pochodzącą z naszej diecezji p. Izabelę Cywę we współpracy z organizacją „Zaufaj Położnej”, założoną przez p. Anne Bulczyk. Organizacja ta od wielu lat próbuje „odczarować” poród naturalny i sprawić, by zamiast w kategorii niepotrzebnego bólu, który można ominąć poprzez cesarskie cięcie, traktować go jako ważny, potrzebny i dobry element życia. W ramach szkolenia do Republiki Środkowoafrykańskiej udało się cztery wykwalifikowane położne ze wspomnianej wcześniej organizacji wraz z p. Izabelą.

Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, do tego stopnia, że docelowo uczestniczki zostały przypisane do dwóch grup. Jedno szkolenie prowadzono zgodnie z wcześniejszymi założeniami dla akuszerek pracujących w szpitalu, a w tym samym czasie w równoległych zajęciach uczestniczyły kobiety odbierające porody w domach, w warunkach tropikalnych. Matrony były bardzo chętne do zdobywania wiedzy i bardzo zaangażowane pomimo długich godzin spędzonych na wykładach. Szkolenie przebiegło bardzo pozytywnie, a same matrony i akuszerki były bardzo zadowolone z rezultatów, ponieważ było ono oparte głównie na ćwiczeniach, doświadczeniu i pomysłach położnych, przy tym było bardzo ciekawe i dopasowane do poziomu edukacji uczestniczek oraz potrzeb.