WCIĄŻ W AMAZONII

W dniu 24 grudnia delegacja tarnowska odwiedzająca misjonarzy dotarła do Boliwii do wikariatu apostolskiego Ñuflo de Chávez, pozostając ciągle w strefie Amazonii.  Pierwszym miejscem zatrzymania i noclegu była parafia El Fortin, gdzie wikariuszem jest ks. Tomasz Kulig. Następnie w San Ramón miało miejsce serdeczne powitanie. W salonie parafialnym oprócz słów „Bienvenido” miały miejsce tańce, które w regionalnych strojach podejmowały zespoły dzieci i młodzieży.

Ponieważ był to dzień wigilijny i w perspektywie była paterka, po posiłku, jedna grupa udała się do Ascensión de Guarayos, a druga pozostała na miejscu, mając też w planie celebrację drugiej pasterki w wiosce.

Pierwsze grupie przewodniczył bp Artur. W Ascensión de Guarayos, w parafii pw. św. Pawła, gdzie proboszczem jest ks. Paweł Żurowski, sprawowana była pasterka przy pełnym kościele wiernych. Nazajutrz w tej samej parafii, ale w kaplicy pw. św. Franciszka celebrowana była msza św. Obydwom celebrom przewodniczył bp Artur wygłaszając okolicznościowe homilie.

W samym San Ramón pasterkę celebrował bp Leszek. On też wcześniej uczestniczył w pasterce w wiosce Santa Rosa de la Mina głosząc słowo Boże. Była to wielka radość dla całej wspólnoty. Po mszy św. przygotowano poczęstunek dla wszystkich uczestniczących w tej pasterce.

W pierwszy dzień świąt biskup Leszek udzielił sakramentu chrztu 16 dzieciom w El Puente i jednemu dziecku w El Carmen, gdzie proboszczem jest ks. Tomasz Kaczor. Biskup przewodnicząc Eucharystii we wszystkich tych świątecznych celebracjach zwracał się do miejscowych wiernych ze słowem w języku hiszpańskim.

Wieczorem do San Ramón przybyli wszyscy misjonarze tarnowscy pracujący w Boliwii i razem z całą delegacją i miejscowym biskupem Antonim spożyli kolację wigilijną, na której nie brakło barszczu, kapusty i różnego sortu pierogów. Spotkanie miało też część, w której misjonarze dzielili się swoimi radościami i problemami. Do tyczyło ważnych tematów ewangelizacji, którą prowadzą nasi księża.

Wszyscy, a zwłaszcza gospodarze miejsca, przygotowują się do dedykacji (uroczystego poświęcenia) kościoła w Concepción – stolicy wikariatu, gdzie znajduje się siedziba biskupa. Kościół wybudowany ze środków pochodzących z funduszu Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej, zostanie poświęcony w sobotę 30 grudnia.

W samej Boliwii księża tarnowscy obecni są od 1993 r. Wikariat apostolski Ñuflo de Chávez jest drugim Kościołem lokalnym w Boliwii, do którego zostali posłani tarnowscy księża. Tu biskupem od 2001 r. jest Polak, Antoni Reimann OFM. Pierwsi trzej księża przybyli tu w listopadzie 2006 r. Nieprzerwanie od tego czasu posługuje tu ks. Paweł Żurowski, a do niedawna czynił to tutaj również ks. Kazimierz Stempniowski. O W grudniu 2017 r. dołączyli do naszych misjonarzy dwaj kolejni prezbiterzy tarnowscy: Tomasz Fajt i Radosław Słowik. Potem w maju 2019 r. przybył ks. Tomasz Kaczor, w styczniu 2021 r. ks. Jan Baran, a w październiku 2022 r. ks. Tomasz Kulig.

Wszystkich prezbiterów Kościoła tarnowskiego, którzy są związani z ewangelizacją w Kościele boliwijskim jest piętnastu, a czas pobytu każdego z nich jest różny – od kilku miesięcy do niemal dwudziestu lat. Posługując w tamtejszym Kościele zaznaczyli swoją duszpasterską obecność w 20 parafiach różnych Kościołów lokalnych.

Na przestrzeni ich obecności na boliwijskiej ziemi otrzymali dwanaście samochodów, niezbędnych środków ewangelizacji. Do tych samochodów terenowych dochodzą jeszcze trzy motocykle.

Trzeba też wspomnieć, że w Kościele na boliwijskiej ziemi posługują ofiarnie ojcowie redemptoryści i siostry służebniczki dębickie. Zdecydowana większość z nich pochodzi z diecezji tarnowskiej.