NIEDZIELA „AD GENTES” – SCENKA DLA KOLĘDNIKÓW MISYJNYCH

25 lutego przeżywać będziemy Niedzielę ad gentes, która przypomina nam o misjonarzach jak i naszej odpowiedzialności na misję Kościoła.

Z tej okazji została przygotowana scenka dla Kolędników Misyjnych, którzy pomimo zakończenia 31. edycji kolędy, kontynuują swoją formację misyjną i działalność w parafiach. Jej przesłanie można ująć w słowa: wielkopostne praktyki umacniają trzy podstawowe relacje – z Bogiem, człowiekiem, ze światem stworzonym – i czynią nas „architektami pokoju”. Jeśli będzie to możliwe w realiach parafialnych, serdecznie prosimy o wykorzystanie tej myśli w czasie Mszy św. i zachęcenie dzieci, aby podjęły kolejne wyzwanie pod sztandarem Kolędników Misyjnych.

Serdecznie pozdrawiamy i życzymy wielu łask w codziennym trudzie duszpasterskim,

Ks. Maksymilian Lelito, Wydział Misyjny

ks. Karol Kuźma, duszpasterz Kolędników Misyjnych DT

Wydział Misyjny informuje również o możliwości skorzystania z materiałów liturgicznych przygotowanych na Niedzielę ad gentes przez KEP ds. misji. Do pobrania są również plakaty propagujące ideę wraz ze Słowem Biskupa Jana Piotrowskiego, Przewodniczącego KEP ds. misji.

Wprowadzenie do scenki:

Ministrant: Kluczem do zrozumienia Wielkiego Postu są trzy dobrze nam znane słowa: modlitwa – jałmużna – post. Zastosowanie ich w życiu pozwala odbudowywać nasze relację z Panem Bogiem, z drugim człowiekiem oraz ze światem stworzonym. Ale to nie wszystko… Dzięki nim stajemy się również prawdziwymi „świadkami pokoju” w świecie, gdzie zamiast mostów łączących ludzi, ciągle tworzy się mury, które ich oddzielają od siebie.

Dziewczęca Służba Maryjna: W tym szczególnym dniu, kiedy wspominamy misjonarzy i modlimy się za nich, przywołajmy postać ks. Jana Czuby, męczennika na kongijskiej ziemi, który towarzyszy nam od tegorocznej kolędy misyjnej. Niech jego życie będzie dla nas podpowiedzią jak owocnie przeżyć tegoroczny Wielki Post, abyśmy krocząc ku Wielkanocy stali się jednocześnie prawdziwymi „uczniami-misjonarzami” oraz wspólnotą czyniącą pokój (kanda dia kindzunu).

Scenka – pięcioro dzieci (5 kontynentów):

dziecko 1:

Wielki Post to czas, który jest nam dany,

byśmy mogli dokonać w sobie jakiejś zmiany.

Modlitwa, jałmużna i post w tym nam pomagają,

Do Boga, Stwórcy ludzi i świata, ciągle nas zbliżają.

dziecko 2:

Gdy te trzy praktyki człowiek wykonuje

Staje się „świadkiem pokoju”, którego ludzkość potrzebuje.

I zamiast tworzyć mury wrogości,

Potrafi on budować jedność w różnorodności.

dziecko 3:

Tą drogą duchową ks. Jan Czuba wiernie kroczył.

Męczennik w Kongu, co ludzi między sobą jednoczył.

Żył jak ewangeliczny Samarytanin wśród afrykańskich braci,

Swoim pięknym życiem biednych ubogacił.

dziecko 4:

Dzisiaj misjonarzy wspominamy i za nich się modlimy.

Składamy też jałmużnę, w ich intencji pościmy,

aby także oni – wzorem księdza Jana –

wypełnili owocnie misję, która jest im dana.

Osoba 5:

Naśladując ks. Czubę, zapragnijmy sami

stać się prawdziwymi „uczniami-misjonarzami”.

Niech w naszych domach i parafii miłość zapanuje,

a pokój w sercach Wielkanoc nam zwiastuje!

Do pobrania w formacie pdf