KOLEJNY KONTENER DO SZPITALA W BAGANDOU

Do Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie diecezja tarnowska dzięki kolędnikom misyjnym wybudowała i prowadzi szpital, został wysłany kolejny kontener wyposażony w rzeczy i produkty niezbędne do coraz lepszego funkcjonowania szpitala. W przedsięwzięciu współuczestniczą fundacja Redemptoris Missio z Poznania oraz fundacja afrykańska I3D.

W kontekście umieralności dzieci skrajnie niedożywionych, czego świadkami była w lecie ekipa naszych wolontariuszy, przesłane zostało pół tony specjalistycznego pożywienia (rodzaj mleka), którym ratuje się wspomniane dzieci, oraz inne mleko lecznicze, którego jest kilka palet. To ostatnie wspomaga dzieci niedożywione w stanach biegunkowych, uczuleniowych czy innych chorobach. W kontenerze jest również mleko dla niemowlaków. Finansowo za wysyłkę kontenera odpowiedzialne jest Dzieło Misyjne Diecezji Tarnowskiej i wspomniana organizacja środkowoafrykańska – fundacja I3D.

Kontener wypełnił się rzeczami zbieranymi ponad rok. Zapewniły je fundacja Redemptoris Missio, ale też różne szpitale, w tym Szpital im. św. Łukasza w Tarnowie (respiratory, fotel ginekologiczny i inne), o co postarała się dawna dyrektor szpitala p. Izabela Cywa, która zapewniła też dwa unity dentystyczne przekazane przez znajomych jej stomatologów. Jeden unit jest zupełnie nowy, co pozwoli na posłanie kolejnego dentysty dla pomocy tamtejszej ludności. W przedsięwzięciu swój udział mieli wolontariusze Tarnowskiego Wolontariatu Misyjnego (zbieranie szczoteczek, past do zębów, mydła i opatrunków, jak i załadunek i przewóz towarów). Transportem służył, nie pierwszy raz, p. Krzysztof Bobowski.

Pomoc finansowa diecezji tarnowskiej to wspomniana wysyłka oraz zakup specjalistycznego pożywienia ratującego dzieci ciężko niedożywione.

Ks. Krzysztof Czermak