ŚWIATOWY DZIEŃ MISYJNY I TYDZIEŃ MISYJNY

• Hasło, które widnieje na plakacie na Światowy Dzień Misyjny (Niedziela Misyjna) i Tydzień Misyjny 2021 roku, brzmi: „Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy”. Zwrócone jest ono do każdego chrześcijanina, który będąc uczniem Chrystusa jest jednocześnie Jego misjonarzem. W tym duchu prowadźmy naszą animację. Wykorzystajmy dobrze czas całego Tygodnia Misyjnego. Można go zorganizować w ten sposób, by codzienne nabożeństwo różańcowe z misyjnymi rozważaniami prowadziły grupy parafialne (róże różańcowe, ruchy katolickie, stowarzyszenia, lektorzy, grupy starszych dzieci).
  • „Misyjne Materiały Liturgiczne” (orędzie papieskie, przeżywanie Światowego Tygodnia Misyjnego, homilie, modlitwa powszechna, czytanki, rozważania różańcowe, dodatek dla dzieci, nieco statystyki misyjnej) na ten czas otrzymuje każda parafia w zapisie elektronicznym lub papierowym – wg wcześniejszego zamówienia. Oczywiście, nie należy czytać orędzia papieskiego w miejsce homilii, a jedynie wykorzystać go co do treści czy cytatów.
  • Z okazji Światowego Dnia Misyjnego wskazane jest przygotowanie specjalnej katechezy, która zwróci uwagę na rolę Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM) zwłaszcza Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci (PDMD), które zbliża się do 100-lecia swego istnienia (taka katecheza została umieszczona w materiałach z 2019 r., ale też dysponujemy katechezami w naszym biurze). Pracujmy z dziećmi wykorzystując ich dwumiesięcznik „Świat Misyjny”. Podobnie dla dorosłych proponujmy „Misje Dzisiaj” (z wkładką diecezji tarnowskiej) – czasopismo, które jest organem prasowym Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary (PDRW), w które włączają się nasze róże różańcowe i które w przyszłym roku świętować będzie 200 lat od swego założenia. Przy tej okazji rozprowadzajmy też kalendarze PDM.
  • Organizowane akcje misyjne winny być zorientowane na pomoc w ramach PDM (fundusz papieski). Priorytet należy zdecydowanie oddać tym właśnie Dziełom Misyjnym, zwłaszcza PDRW, rezygnując ze wspierania w tym czasie misyjnych dzieł partykularnych, prowadzonych przez zakony czy misjonarzy diecezjalnych.
  • Zwróćmy uwagę, że w Tygodniu Misyjnym 27 października, obchodzić będziemy 23. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jana Czuby. Wykorzystajmy ten dzień przypominając sylwetkę naszego męczennika (można skorzystać ze strony www lub wydanych o nim książek). Można też zorganizować projekcję filmu o ks. Janie. Film jest w posiadaniu każdej parafii, jest również na naszej stronie www – https://misje.diecezja.tarnow.pl/kraje-misyjne/kongo/. Nasz Wydział również nim dysponuje.
  • Modlitwę podejmijmy w jedności z tarnowskimi misjonarzami, którzy w liczbie 50 księży i 2 osób świeckich posługują w 10 krajach świata na trzech kontynentach. Przez ręce Matki Bożej Różańcowej powierzajmy Panu ich posługę.
  • Zachęcamy, byśmy w przeddzień Światowego Dnia Misyjnego i Tygodnia Misyjnego, w dniu 23 października, zjednoczyli się na Eucharystii i modlitwie różańcowej, przybywając do Zabawy do sanktuarium bł. Karoliny na godz. 10.00 na XX Diecezjalne Misyjne Spotkanie Róż Różańcowych. Na to spotkanie zapisujemy się koniecznie korzystając z kwestionariusza diecezjalnego znajdującego się na stronie diecezji (wiadomość przesłana również do każdej parafii).