KOLĘDNICY MISYJNI „POWĘDROWALI” DO REPUBLIKI ŚRODKOWOAFRYKAŃSKIEJ

Nasi misjonarze w Republice Środkowoafrykańskiej próbują zaadaptować dobrze znaną akcję Kolędników Misyjnych z ich rodzimej diecezji, w Kościele na terenie misyjnym, gdzie pracują. Dziełem pokierował ks. Michał Rachwalski, nadając nazwę przedsięwzięciu: „Amolenge na tongolo” – dzieci z gwiazdą. Już drugi raz Kolędnicy Misyjni z diecezji Bouar, gdzie biskupem jest tarnowski misjonarz ks. Mirosław Gucwa, wyszli do ludzi, by gościć Dobrą Nowinę w formie mini scenki o Bożym Narodzeniu.W przedsięwzięcia zaangażowały się trzy parafie, a s. Izabela Pilorz była autorką strojów.

Grupa kolędników z parafii katedralnej może się pochwalić, iż Dobrą Nowinę zanieśli do więzienia, gdzie mimo obaw opiekunów, kolędnicy zostali bardzo żywo przyjęci przez osadzonych w nim więźniów.

„W parafii Wantiguera, chyba wszystkie dzieci, które w tym dniu były na porannej mszy świętej, podążały w kolędniczym orszaku. Tak więc, aktorzy nie musieli się martwić o publiczność, nawet gdyby nikt ich nie chciał oglądać. Spora grupa dzieci towarzyszących kolędnikom oprócz sporego zamieszania w całej wiosce, była również powodem wznoszenia się tumanów pyłu. Trzeba zaznaczyć, że w naszej szerokości geograficznej przeżywamy w tym czasie porę suchą, więc od miesiąca nie padał deszcz, natomiast słońce świeci bez ustanku. W tym dniu około godziny 13.00 było 31 oC w cieniu. Wszystkie dzieci, wraz z opiekunami, byli dość zmęczeni po trzygodzinnym kolędowaniu, ale mimo wszystko szczęśliwi” – napisał ks. Michał.

Dzieci, którym pomagają m.in. kolędnicy diecezji tarnowskiej, podczas kolędowania w diecezji Bouar zbierały ofiary przeznaczając je dla swoich rówieśników w Azji Centralnej (projekt Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci), podobnie zresztą jak kolędnicy w diecezji tarnowskiej. To piękna idea do wykorzystania wychowawczo, że kolędników z diecezji tarnowskiej i z diecezji Bouar połączył jeden cel: pomoc dzieciom Kazachstanu, Kirgistanu i Uzbekistanu. Taki Kościół winien być budowany w sercach najmłodszych wyznawców Chrystusa na całym świecie.