DZIEŃ POD ZNAKIEM SZKOŁY

Diecezja tarnowska poprzez swoich misjonarzy od dawna promuje sektor szkolnictwa, w ramach działań na rzecz promocji ludzkiej.

W czwartek w godzinach przedpołudniowych biskup tarnowski Andrzej Jeż miał okazję odwiedzić kompleks szkolny w Gambomie. Funkcjonuje tu przedszkole prowadzone przez siostry józefitki, oddane do użytku w 2014 r. z którego korzysta niemal 120 dzieci, w tym tylko kilkanaście procent z rodzin katolickich.

W budowie przedszkola poważny udział mają kolędnicy misyjni diecezji tarnowskiej. Do szkoły w Gambomie, od podstawowej do średniej włącznie, uczęszcza ponad 400 uczniów. Ksiądz biskup odwiedził każdą z klas. Jeden z budynków szkoły podstawowej został wybudowany przez tarnowskich misjonarzy: księży Tomasza Kanię i Józefa Kordka. Dziełem tego drugiego jest budynek gimnazjum, który został sfinansowany z funduszu kolędników misyjnych. Klasy liceum znajdują się w pomieszczeniach budynku, o który postarał się jeszcze w latach osiemdziesiątych śp. ks. Bronisław Puchała. Przy  tworzeniu liceum dużą rolę odegrał ks. Tomasz Kania, korzystając również z ofiar zebranych przez kolędników.

Wracając z północy do stolicy ksiądz biskup z towarzyszącymi mu osobami, zatrzymał się w Makabandilu, gdzie siostry józefitki prowadzą renomowaną szkołę z internatem, liczącą ponad 450 uczniów. Szkoła dysponuje kaplicą, w której codziennie sprawowana jest Eucharystia. Również w powstaniu tej kaplicy kolędnicy misyjni zaznaczyli swój skromny udział.

Warto zauważyć, że przedszkole i szkoła liczące 800 uczniów, funkcjonujące w parafii prowadzonej przez ks. Bogdana Piotrowskiego w Brazzaville, zostały również w dużym stopniu finansowane z ofiar kolędników misyjnych.

Z kolei w najbliższą niedzielę, w dzielnicy Brazzaville – Diata – biskup tarnowski poświęci szkołę wybudowaną także dzięki kolędnikom misyjnym. Jest to dzieło księży Macieja Fleszara i Karola Kuźmy, a otrzyma ona imię ks. Jana Czuby.