OWOCE UDANEJ MISJI LEKARZY WOLONTARIUSZY W BAGANDOU W REPUBLICE  ŚRODKOWOAFRYKAŃSKIEJ

W maju na ponad dwa tygodnie, do szpitala w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej przybyli lekarze wolontariusze z Poznania składający się z dwóch ginekolożek – dr n. med. Anny Paczkowskiej i dr n. med. Martyny Siąkowskiej oraz specjalisty anestezjologii i intensywnej terapii – lek. med. Radosława Sońty.

Wyjazd organizowała p. Izabela Cywa z Krynicy, była dyrektor tego szpitala. Misji lekarzy ginekologów pobłogosławił Franciszek na audiencji w dniu 10 maja.

Projekt był finansowany głównie przez diecezję tarnowską, a materialnie uczestniczyła w nim fundacja „Redemptoris Missio” z Poznania, oraz pojedyncze osoby.

Wolontariusze wykonali 20 operacji ginekologicznych przy znieczuleniu podpajęczynówkowym. Były to niejednokrotnie zabiegi medyczne ratujące  życie dziecka i matki. Przeprowadzili 100 konsultacji medycznych z chorymi kobietami, prowadzili formacje medyczna wśród personelu oraz przyuczali miejscowego lekarza do wykonywania stosownych operacji. Owocem formacji przeprowadzonej przez polskich lekarzy są operacje dokonywane przez wspomnianego afrykańskiego lekarza. Potwierdza to p. Izabela Cywa w poniżej nagranym filmiku – aby obejrzeć film należy kliknąć na obrazek