KOLĘDNICY MISYJNI DIECEZJI TARNOWSKIEJ 2023

Relacje z kolędy misyjnej w parafiach:

ZIMOWE SPOTKANIE KOLĘDNIKÓW MISYJNYCH W MĘCINIE – 13.01. 2024R.

Prosimy o zapisywanie grup w formie elektronicznej. Poniżej link do zapisów: https://kwestionariusz.diecezja.tarnow.pl/Page/EventPage/2127

Rozpoczynamy tegoroczną edycję Kolędników Misyjnych. Będziemy ją przeżywać pod hasłem: „Chcemy być apostołami pokoju.

Poniżej zamieszczamy materiały na 31. edycję Kolędników Misyjnych, która przeprowadzona zostanie pod hasłem „kanda dia kindzunu”. Te słowa odnoszą się do wspólnoty, która tworzy pokój. Takiego Kościoła potrzebuje świat, w którym tyle wojen i łez.

Kolędnicy Misyjni 2023 – materiały

1. Idea 31. edycji Kolędników Misyjnych DT.

Chcemy na nowo pokazać obraz kolędnika misyjnego, który nie tylko robi coś dla innych, w tym przypadku dla dzieci w krajach misyjnych, ale współpracuje również z innymi w swojej parafii, tworząc wspólnotę opartą na miłości wyrażającej się w konkretnym działaniu i słuchaniu siebie nawzajem. Ta miłość ma swoje źródło w człowieczeństwie Jezusa i w Eucharystii. Dlatego kolędnik misyjny z jednej strony robi coś dla innych bezinteresownie jak miłosierny Samarytanin, z drugiej zaś buduje parafialną wspólnotę, w której doświadcza się komunii w różnorodności darów i charyzmatów. Zespolenie tych dwóch elementów pozwoliło ks. Janowi Czubie budować pokój na ziemi kongijskiej. To on właśnie ma stać się wzorem do naśladowania dla dzieci w diecezji tarnowskiej, które włączą się w tegoroczną kolędę misyjną.

2. Opis loga Kolędników Misyjnych Diecezji Tarnowskiej.

Począwszy od tegorocznej edycji, Kolędnicy misyjni diecezji tarnowskiej będą mieć swoje logo, bogate w symbolikę:

a) KMDT – skrót od Kolędnicy Misyjni Diecezji Tarnowskiej;

b) cztery gwiazdki w kolorach misyjnych – symbol kontynentów i łączności z całym Kościołem powszechnym oraz rodziną ludzką.

c) napis „A na ziemi pokój” to słowa, które wyrażają podstawowy cel działania pod sztandarem Kolędników Misyjnych. Chodzi o budowanie pokoju poprzez działanie „dla innych” i „z innymi”. Zbieramy nie tylko ofiary na projekty, których adresatami są głównie ubogie dzieci, ale tworzymy wspólnotę z innymi, którzy przynależą do różnych grup parafialnych.

d) Dzieciątko Jezus z sanktuarium w Jodłowej (jedyne w diecezji) – Kolędnik Misyjny staje się apostołem pokoju poprzez rozwijanie kultu Dzieciątka Jezus, które uczy nas żyć tak, aby Boże Narodzenie trwało nieustannie w naszym życiu. Mamy stawać się ludźmi, którzy żyją logiką Ewangelii, to znaczy potrafią błogosławić i żyją Błogosławieństwami.

3. Liturgia rozesłania wraz ze scenką.

W tegorocznej scence pojawią się postacie związane z osobą i posługą ks. Jana Czuby. Są to „anioł” symbolizujący świętość jego życia i „dwoje Afrykańczyków”, reprezentujących miejsce jego pracy misyjnej. Jednak pod sztandarem kolędników misyjnych chcemy zgromadzić dzieci należące do różnych grup w parafii, dlatego bohaterami krótkiej inscenizacji będą także dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, Liturgicznej Służby Ołtarza czy Dziewczęcej Służby Maryjnej, które wystąpią w swoich strojach. Jeśli w parafii są inne grupy niż wymienione, można je jak najbardziej włączyć w kolędę misyjną i w proponowaną scenkę.

Warto podkreślić, że w scence nie ma postaci Świętej Rodziny. Kolędnicy będą Jej szukać w rodzinach, które mają być obrazem wspólnoty przeżywającej Boże Narodzenie w atmosferze miłości i pokoju. Przyzwyczailiśmy się do tego, że Jezus, Maryja i Józef zawitają do naszych domów w grupie kolędniczej. Jednak ich nieobecność nie tyle powinna budzić zdziwienie, co raczej zachęcić nas do refleksji, czy jeszcze celebrujemy święta Narodzenia Pańskiego jako ludzie naprawdę wierzący, to znaczy pragniemy oddać chwałę Bogu, który stał się człowiekiem, a na ziemi czynić pokój

4. Piosenka „kanda dia kindzunu”.

Refren piosenki, jaką w tym roku będą śpiewać Kolędnicy, zawiera słowa w języku lari Kanda dia kindzunu. Przypominają one, że jako Kościół jesteśmy wspólnotą, która czyni pokój w świecie pełnym podziałów i konfliktów zbrojnych. Językiem lari posługiwał się w Kongu ks. Jan Czuba. W opisie do piosenka na kanale YouTube znajdują się słowa piosenki i chwyty na gitarę.

5. Ankieta dla duszpasterzy. (w załączniku pod tekstem)

Serdecznie prosimy wszystkich duszpasterzy o jej wypełnienie do 5 stycznia i przesłanie jej na adres misje3@diecezja.tarnow.pl lub złożenie w siedzibie Wydziału Misyjnego.

6. Zapisy na „Zimowe spotkanie” Kolędników Misyjnych (parafia Męcina, 13 stycznia 2024).

7. Projekty 2023.

Ofiarodawcy tegorocznej kolędy misyjnej będą mogli wesprzeć m.in. szpital w Bagandou, szkołę dla dzieci głuchoniemych w Bertua, placówkę dla dzieci z niepełnosprawnością w Kazachstanie, a także szkoły i świetlice parafialne w Kongu, Republice Środkowoafrykańskiej, Tanzanii i Boliwii. Z zebranych funduszy sfinansowane zostanie ponadto dożywianie dzieci, budowa i wyposażenie sal lekcyjnych, utrzymanie nauczycieli i formacja katechistów w placówkach prowadzonych przez tarnowskich misjonarzy. Ponadto wszyscy będą mogli wesprzeć ogólnopolski cel Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, jakim jest pomoc dzieciom w Kolumbii.

8. Do pobrania:

Aktualne materiały do 31 edycji Kolędników Misyjnych można poprać z dysku Google, w formacie pdf i w docx., aby każdy mógł w dostępny dla siebie sposób pobrać teksty potrzebne do przygotowania kolędników. Poniżej linki do materiałów:

Google:

Już dziękujemy tym wszystkim, którzy włączą się w bezpośrednie przygotowanie i wspomogą to wielkie dzieło, od lat realizowane w naszej diecezji.

Serdecznie prosimy też o przekazanie tej informacji wszystkim tym, którzy w Waszych parafiach organizują grupy kolędnicze.